Ve středu 14. dubna 2010 od 16h pořádá KC ČVUT za laskavé podpory děkana FEL Doc. Borise Šimáka a za finančního přispění klubů SU ČVUT: Silicon Hill a ISC přednášku Davida Fojtíka „Zdolej si svou horu„.
David Fojtík jako 8. Čech v historii vystoupil v roce 2006 sám a bez pomoci kyslíkového přístroje na nejvyšší horu světa Mt. Everest. V roce 2009 se stal prvním člověkem, který sjel na lyžích Dhaulagiri, sedmou nejvyšší horu světa. Prostřednictvím stanovení si ambiciózních cílů, pečlivého plánování a vytrvalosti můžete dosáhnout čehokoliv, co ve svém životě chcete.
Přednáška je zaměřena na tato témata: Stanovení náročných cílů a vytvoření vize, Vedení, týmová práce, Jak motivovat sebe, svého partnera a svůj tým, Disciplína a zaměření na cíl, Osobní odpovědnost, Riskování a překonávání překážek, Jak se vyrovnat s krizí.
MÍSTO KONÁNÍ: Fakulta elektrotechnická, Technická 2, Dejvice, přednášková místnost T2:C3-340.
Dne 31.3.2010 se od 19:00 v prostorách menzy Strahov uskuteční akce“Kulatý stůl“
Bude se řešit:
Odpovídat na dotazy budou: Hlavní funkcionáři ČVUT, ČVUT v Praze, SÚZ a Studentské unie ČVUT
Na plese konaném 12. 3. 2010 v pohádkovém stylu se výraznout měrou podílel také klub Silicon Hill. Jednak finanční injekcí schválenou představenstvem, ale také předtančením v podání Tanečního klubu Silicon Hill nebo maskérnou strahovské výtvarky. V sále Masarykovy koleje si daly dostaveníčko snad všechny známé postavičky.
Svůj tábor si výtvarka rozložila hned v átriu, aby nebyla příchozími přehlédnuta.
Služeb využili bratři v triku, víly, vodníci, Šeherezáda, tučňák, faraon, Rumcajs, čert, bojovník, princ, drak…
… ale také květinka, která se v souboji o nejhezčí masku umístila na krásném třetím místě za králíky z klobouku a princeznou Koloběžkou!
Především je to projekt výtvarka, který si tu hýčkám od plenek. Dále funguji na postu redaktorky v PR sekci, takže mi na bedrech leží mailinfo, veškeré informace v médiích a tisku. V neposlední řadě musím také jmenovat volenou funkci CKZ a to pro mě znamená hlasovací právo při zasedání představenstva klubu Silicon Hill. K tomu organizace akcí jako byl Missák Strahov nebo MikulaSH, to bylo obzvláště vydařené. Půjčila jsem si u babičky kostýmy a ušila jsem stříbrné sáčky na sladkosti, kterým byli odměňováni aktivní lidé, pokud řekli pěknou básničku.
Na to mohu odpovědět zcela přesně.b Bylo to počátkem roku 2007, to jsem ještě bydlela na bloku 5, kde dělal zástupce Kaspik (Jaromír Kašpar). Než se stal předsedou klubu, působil jako projektový manager. Znáš to, slovo dalo slovo… hledala jsem tenkrát místo, kde bych mohla nechat schnout mé olejomalby a tak to šlo ráz na ráz. Založila jsem výtvarný ateliér, který funguje dodnes, prošla jsem si také postem kolejní manažerky a postupně se to nabalovalo.
Ráda bych za sebe našla adekvátního následovníka na pozici vedoucího Výtvarného ateliéru, rozhodně chci setrvat na Strahově do konce svého mandátu celokloklubového zástupce. Co se týče sekce PR, tak doufám v hladký přechod na novou redaktorku, snad si ji za půl roku „vychovám“. Ráda bych se odstěhovala s pocitem, že tu po mně nejen něco zůstalo, ale že to mělo smysl a pokračuje se v tom.
Občas dost těžko, slovy klasika: „vše záleží na tom, jestli spíš každý druhý nebo třetí den:-)
Ale vážně… vždycky to nějak jde. Pracuji na full time, do toho škola a pak sport a Silicon Hill. Naštěstí jsou relativně volné víkendy, stihnout se toho dá spousta, stačí jen chtít. Někdy přicházejí výzvy, třeba teď před InstallFestem – namalovat hedvábné kravaty pro přednášející, ručně šestnáct kousků. Když jsem malovala ještě půllitříky jako upomínkový předmět pro hlavní organizátroy, viděla jsem tučňáky už všude Ale radost a pochvala od obdarovaných nakonec potěší
Ono nejde jen o mou práci čistě na textu, ale jedná také o články o novinkách nebo reportáže z akcí pořádaných klubem či na Strahově. Je potřeba si uvědomit, že například v technické sekci nemám úplné znalosti, takže musí pomoci povolanější. Tady musím zaklepat, že kluci fungují opravdu na první požádání, což je super. Dál je to sesbírání informací, které přijdou e-mailem od přispěvovatelů, ať od zástupců bloku či vedoucích projektů a zástupců z různých částí SH.
Mým cílem je, aby mailinfo nemělo jen „read only“ charakter, ale aby bylo využito ke komunikaci mezi členy klubu, proto vyzýváme čtenáře k zasílání fotografií ze stavění sněhuláků na Strahově, oblíbených poloh s notebookem či odpovědí na soutěže.
No, tak jsem hrozně hrdá na dvojsmyslné názvy speciálních vydání výtvarky. Ale zřejmě narážíš na divácky atraktivní zápasy v bahně. Mám ve svém bližším okruhu pár kamarádek, které jsou ochotné díky dávce exibicionismu v sobě vystoupit v plavkách a hrát si chvíli na čuňátka. Je to především o legraci, tudíž musím dbát u přípravy především na bezpečnost. Jen striktní dodržování pravidel ale nestačí. Vzhledem k tomu, že akce probíhá open air, bahno je teplé, což pomáhá stejně jako vypodložení bazénku žínkami eliminovat zranění. Akce proběhla dvakrát a pokaždé se obešla k mé radosti bez zranění. Bohužel při akci Strahov Open Air nám nepřálo počasí, uspořádat zápasy při sněžení by byl už hazard se zdravím. Doufám ale, že se již vyčasí na akci SHOW.
Už bylo několikrát řečeno, že všechno se vším souvisí. Rozhodně se snažím propojit co se dá… mezi PR a výtvarkou to jde výborně. Zmiňovala jsem třeba kravaty, dále malování log SH na hrnečky či mističky. Ale třeba i soutěž se Strahováčkem. Postavička vznikala také v mých rukou…
Co se týče spolupráce, snažím se ji v klubu prosazovat také mezi subjekty spadající pod ČVUT. Aktuálně je to například Dámský klub ČVUT a Karierní centrum ČVUT.
Určitě třeba blokové hry, něco jako olympiáda, ale mezi bloky. Každý zástupce bloku by si vybral svůj team složený z registrátorů a přihlášených zájemců z bloku. Ale uvidíme, jak vyjde čas, předpokládám, že to bude náročné na organizaci.
Děkujeme za rozhovor a budeme se těšit na realizaci Tvých plánů!
Otázky pokládala Barbora Šedová
V návaznosti na loni obnovenou tradici se v prvním březnovém víkendu konal ve školicím centru další ročník dvoudenního semináře InstallFest 2010. Víkendová akce věnovaná nadšencům open source technologiím otevřená nejen členům klubu Silicon Hill, ale i široké veřejnosti.
Sobotní ráno překvapilo organizátory především vydatnou sněhovou nadílkou, což výrazně znemožnilo označení cesty od zastávek pražské MHD k přednáškovému sálu, ale i dorazilo přes sto návštěvníků. V šatně bylo možné si odložit svršky, u registračního pultíku si každý mohla načepovat kofolu či nabídnout kávu a to zdarma. Návštěvníci byli, stejně jako loni, požádáni o vyplnění slosovatelných anketních lístků. V přednáškovém sále byly připraveny videokamery, aby streamovaly přednášky on line na webové stránky. Záznamy z přednášek budou zveřejněny v nejbližších týdnech, takže i ti, kterým něco uniklo nakonec o nic nepřijdou.
Po úvodním slovu předsedy klubu Silicon Hill se plynule rozběhly přednášky a v počítačových učebnách v prvním patře také tématické workshopy.
V souladu s hlavním tématem „Síť a bezpečnost“ se slova ujal Radim Roška s přednáškou s úderným názvem „Be Safe!“. U pultíku pro přednášející se dále vystřídali Dalibor Fanta s informacemi o tvorbě grafiky, Petr Hodač s pár slovy k LaTeXu, Ondřej Čečák s popisem fungování e-mailu. Posluchači se ale dočkali také dema o používání Linuxu pro úplné začátečníky.
Po pauze na oběd se promítala prezentace Michala Valenty k temat SQL a Oracle zabezpečení, následovalo (Ne)bezpečná Java v podání Zdeňka Troníčka a jako poslední vystoupil Michal Semler se svou přednáškou o zálohování velkého objemu dat. Na závěr sobotního dne InstallFestu byli vylosováni výherci. Dárkové taštičky obsahovaly PR předměty klubu Silicon Hill, university ČVUT, ale také předměty vyrobené přímo pro InstallFest. Hlavními cenami byly knihy o distribucích Ubuntu a Mandriva darované Ivanem Bíbrem a doména věnovaná od Active 24.
Po náročném dnu se sešla „smetánka“ v místní restauraci na tzv. FestParty! Uvolněná atmosféra dávala šanci navázat nová přátelství, ale i otevřeně pohovořit o tématice open source a souvisejících témat a organizátoři mohli domluvit detaily na nedělní pokračování.
Účastníci, kteří dorazili v neděli do přednáškového sálu mohli spát o půl hodiny déle a když se v devět hodiny posadili do přednáškové místnosti, mohli se dozvedět něco o základech síťování od Ondřeje Caletky, Michal Medvecký naznačil, jak monitorovat počítačovou síť. Zbylý prostor patřil přednáškám firem Red Hat, o Selinuxu a vývoji sw pro linuxové distribuce, Active 24 o DNSSEC, Novell s návodem instalace nezabaleného software a Sun Microsystem dal návod, jak vměstnat celou síť do jednoho stroje.
Na závěr celého dne opět proběhlo slosování anketních lístků, avšak s nedělním datem.
InstallFest 2010 patří díky Radimu Roškovi, Petru Hodačovi, Petru Hořákovi a Daliboru Fantovi k nejzdařilejším akcím klubu Silicon Hill. Velký dík patří všem, co pomáhali při organizaci, ať už na recepci, v šatně či vytvářením grafiky!
Slidy z jednotlivých přednášek jsou k dispozici přímo na webu.
Po výzvě Čarodějky v minulém mailinfu do redakce dorazily od našich čtenářů opravdu zajímavé polohy.
Všem přispěvovatelům děkujeme, o své odměně budou obeznámeni prostřednictvím mailu.
Do uzávěrky únorového kola dorazilo celkem 22 odpovědí, z toho jedna špatná a pět neplatných. Správná odpověď z minulého kola je, že Strahováček se vyfotil před hospůdkou u nazira, připojené k bloku 7, GPS: 50°4’50.884″N, 14°23’33.432″E .
15. března 2010 vylosoval výherce Jiří Dostál, předseda klubu Silicon Hill, za účasti zadavatele otázky Petra Hovorky a Pavly Slezákové, členky PR sekce.
Prvním šťaslivcem je Alena Bergerová( UID: 15198), na pěkném druhém místě skončila v tomto kole Michaela Plucarová ( UID: 16656 ) a štěstí se usmálo ještě na Veroniku Vymětalovou (UID 18264)
Vylosovaným gratulujeme, o vyzvednutí výhry budou informováni mailem.
Vážení studenti,
začátek letního semestru s sebou již po čtvrté přináší další ročník programu mentoring. Zájemci z řad studentů mohou od této chvíle až do 16. dubna vybírat z letošní nabídky mentorů na webových stránkách a získat tak zkušenosti a informace přímo z praxe.
Jméno zvoleného mentora, krátké zdůvodnění volby a svůj životopis posílejte na adresu prausova@vc.cvut.cz. Případně volejte dotazy na číslo 224 353 427.
Mentoring je program, během kterého student (tzv. mentee) navštěvuje firmu svého mentora. Provázejí jej při každodenní práci, poznává dovednosti a metody rozhodování a řízení, nahlíží do pracovního prostředí firmy, společně s ním se účastní jednání a porad, či se dokonce aktivně zapojuje do reálných projektů.
Pokud ano, přijď na jeden ze seminářů Jak používat čárku v češtině, kde se podíváme na pár problémových oblastí naší mateřštiny. Zaměříme se nejen na používání interpunkce, ale i na rozšiřování slovní zásoby. Taky se dozvíš, na co si dát pozor při psaní rozsáhlejších textů.
Pokud tě naše pozvánka zaujala, pošli přihlášku na cestina@sh.cvut.cz. Ale neváhej moc dlouho, kapacita je omezená!
Termíny: 24. a 25. 3. 2010, vždy od 20:30 v zasedací místnosti na bloku 9.
Pořádá klub Silicon Hill. Seminář vede Veronika Vymětalová – studentka Pedagogické fakulty UK, oboru čeština – dějepis.
Od čtenářů se množily žádosti, abychom na náš web umísťovali více článků zaměřených na používanou techniku, mimo jiné i proto, aby věděli, na co konkrétně jsou jejich členské příspěvky použity. Požádali jsme Lukáše Kužela, aby nás obeznámil s tím, co se podařilo realizovat na našem milém kopečku.
Mnozí ví, že za celým tím síťovým a serverovým provozem stojí úsilí mnoha lidí, které bývá koncentrováno jen do pár, a pro mnoho členů klubu, “neviditelných“ místností. Ano, řeč bude o Centrální serverovně, (dále jen CS) a housingové centru. Princip těchto názvů bych uvedl jen velmi zkráceně a to tak, že CS slouží jako síťové a serverové srdce Strahova a housingové centrum pak jako příležitost, kde si mohou aktivní členové umístit svůj PC/server a mít tak nepřetržitou konektivitu se světem.
CS, neboli Centrální serverovna
Achillovou patou bylo zálohování celého provozu proti neočekávaným výpadkům pomocí UPS (Uninterruptible Power Supply). Ta jednak nedostačovala za současného stavu pokrýt nároky, které na ni byly kladeny, ale problémy hlásily i součásti, které vyhodnocují její chod (přesněji inteligence moduly a to rovnou dva, protože máme rádi redundanci J). Dovybavení bylo záležitostí pouze nákupu a správného umístění do prázdných míst v UPS, jednalo se konkrétně o pořízení power modulů a baterií. Problém tedy zůstal u jednoho z inteligence modulů, který odmítal poslušnost. Po dlouhém úsilí ze všech možných stran se věc ke konci minulého měsíce podařilo konečně dořešit a zálohování našeho “srdce Strahova“ je opět v plné síle.
Velkým pomocníkem bylo pořízení tzv. dálkového ovládání všech serverů, které v CS jsou a to pomocí systému IP-KVM (Keyboard, Video, Mouse over Internet Protocol) a PDU (Power Distribution Unit) napájecích lišt. Jednoduše řečeno mohou správci na dálku obsluhovat provoz serverů (něco jako vzdálená plocha či konzolový přístup) a dokonce i odstavit stroj od napájení a opětovně “šťávu” přivést, což se mnohdy velmi hodí. Tato opatření ušetří mnoho času všem, kteří tak byli často nuceni být fyzicky v CS přítomni a řešit vyvstalé situace. Pokud tedy nenastane nějaký zásadní hardwarový problém, není třeba ztrácet čas a vše jde řešit pěkně na dálku.
Co se týče dalších úprav, tak oblíbené nahrávání televize obsluhuje nová flotila serverů a při výuce v Školicím centru je využíván řídící server, který je součástí CS. Dále byla značně rozšířena služba FTP o nový stroj a v neposlední řadě také o centrální server pro provoz kamerového systému.
Do budoucna je toho v plánu více, ale ve zkratce se bude jednat o zmodernizování monitoringu serverovny a to především co se týče environmentálních příčin. Dále ještě bezpečnější provoz z hlediska napájení strojů (napojení dalších PDU lišt na odlišné okruhy, než ty, které jsou zálohovány pomocí UPS) a další drobnější zásahy, které si vyžádá běh času.
Spousta lidí jistě jednou toužila mít svůj oblíbený PC/server neustále připojený k síti a kutat si na něm své oblíbené aktivity jako vlastní experimentální www projekt, nechat stroj počítat složitější výpočty do školy atp. Pokud po něčem takovém stále toužíte a rádi byste měli třeba i 1 Gbit spojení se světem, tak není nic jednoduššího, než se stát aktivním členem klubu a za odměnu si nechat na kopečku stroj hostovat! A jaká by byla ještě další motivace?
Podobně jako v CS, tak i zde jsme nainstalovali a s úspěchem provozujeme kombo IP-KVM+PDU a tak si můžete svůj stroj i vy na dálku spravovat, podobně jako naši nejpovolanější správci serverů CS. Zájemcům o televizní vysílání mohu prozradit, že onen kvalitní signál, který přijímají ve svých pokojích, teče právě ze server-housingu. Pozemní a satelitní vysílání obsluhují k tomuto účelu nově postavené dva servery.
Stejně jako v CS se výhledově plánuje sofistikovanější monitoring celého běhu této místnosti a někdy snad i posílení klimatizačních jednotek tak, aby bylo umožněno hostovat větší počet vámi umístěných strojů.
Někdy, když vás zasáhne výpadek některých IT služeb na Strahově, tak si říkáte, co se zase sa… děje?! Mějte prosím trpělivost, protože nic se neděje jen tak a mnohdy právě v tuto dobu provádíme některé zásahy, které vám omezí vaše možnosti práce s PC. Ovšem na naši částečnou obranu musíme poznamenat, že na 99.99% jsou tyto zásahy předem ohlášeny a to nejčastěji prostřednictvím newsů. Kdo je čte, na správném místě, ví více o tom co se děje J
Pokud někoho zaujaly možnosti, které tyto místnosti skýtají, tak ať se nebojí a obrátí se na správce tohoto provozu, nebo na technického manažera.
Za sekci servery Lukáš “Firestone” Kužel
Copyright © 1996-2024 Silicon Hill. Všechna práva vyhrazena.