Alpaca tým a SiliconBot mají za sebou další soutěž, která pro ně byla hned dvakrát výjimečná. Za prvé to pro Alpacu byla první mezinárodní soutěž a za druhé první soutěž v indoorové robotice.
SICK robot day pořádá společnost SICK každé dva roky ve Waldkirchu, a to vždy s jinými pravidly. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 14 týmů z různých zemí světa – Německo, Česká Republika, Velká Británie, Itálie a Paraguay.
Před soutěží bylo potřeba udělat na SiliconBotovi řadu jak hardwarových, tak softwarových úprav. SiliconBot dostal celkem nový slušivý kabátek v podobě krycího plexiskla, na které se zachytává kostka. Kamera byla přesunuta přímo do robotových vnitřností pro lepší detekci kostky. Přestože programátoři programovali dlouho a usilovně (dokonce i během noční cesty na soutěž), náš výsledek nebyl nejlepší.
V prvním kole se bohužel SiliconBotovi nepodařilo rozpoznat „plnící“ stanici. Ve druhém kole se mu ale podařilo kostku naložit, což se spoustě ostatních týmů nepovedlo. Robot se nicméně následně zasekl, do cíle nedojel a začal trošku doutnat, čím tým experimentálně ověřil ze použitý plast nevydrží vyšší teploty. Díky včasnému zásahu Alpaca týmu je robot v pořádku a brzy bude připraven na další soutěž.
Každý člen klubu Silicon Hill má možnost na Strahově navštěvovat a využívat různé projekty. Jedním z nich je výtvarný kroužek, na který jsem tentokrát zamířila i já.
Vydala jsem se do suterénu bloku 9, do nově zrekonstruovaných prostorů Mučírny, kde se každé pondělí od osmé hodiny večerní schází lidé, kteří mají chuť něco vyrobit, tvořit nebo se nechají nalákat zajímavým programem, či kamarádem.
Program, zajišťovaný jak místními lektorkami Martinou, Alenou a Hankou, tak i externími lektory, je velmi pestrý - od výuky kresby, či malby, přes výrobu šperků, malbu na sklo a textil, až ke všemu, co vás jen napadne. A pokud vás napadne něco, co právě není na programu, nemusíte zoufat. Ve skladu mají děvčata rozmanité vybavení a materiály a jak samy říkají, rády sebe i vás seznámí i s dalšími technikami, bude-li to v jejich silách.
V den, kdy jsem se vydala tvořit já, byla na programu výroba jarní a velikonoční výzdoby. U velkého stolu se nás sešlo něco k deseti lidem. Někdo kreslil, někdo maloval na trička, či vyráběl šperky, mikrovlnka sušila pomalovanou misku, a já jsem se za pomoci lektorky Aleny pustila do výroby svého malého Strahováčka. Ostatní se věnovali výrobě velikonočních dekorací a pletení pomlázek z proutků, které až z domova přivezla vedoucí výtvarného kroužku a studentka architektury Martina. Dvě hodiny uplynuly v milém prostředí jako nic a já odcházela nejen s jarní výzdobou, ale i s chutí přijít příště zas.
Pokud se také rozhodnete výtvarku navštívit, určitě pro vás bude příjemné vědět, že díky zaplacení základního členství je pro vás přístupná zdarma a že si nemusíte dělat starosti s mírou vašeho talentu. Stačí chuť.
Je tomu už více jak dva a půl roku co se společnými silami podařilo nainstalovat polo-profi meteostanici na střechu bloku 4, která sbírá a interpretuje chování počasí nejen pro obyvatele Strahova. Ale historií bychom se v tomto malém příspěvku neradi zabývali a to hlavně z toho důvodu, že SH stanice je ještě co se týče délky kontinuálního pozorování spíše batoletem.
Aktuální stav počasí si může každý dohledat na stránkách weather.sh.cvut.cz. Součástí stránek jsou i nabízené odkazy, které podsouvají informace „Jak bude zítra?“. Tím ale užitečnost naší meteostanice teprve začíná. K čemu všemu jsou tedy dobrá naše pozorování?
Pokud se chceme pozorováním počasí zabývat v globálnějším měřítku, tak se hodí vědět, jak je nejenom kousek od našeho bydliště, ale i v odlehlejších místech naší vlasti, či kdekoli na světě. K tomu slouží mnoho portálů a naše stanice je zapojena do projektů CWOP (Citizen Weather Observer Program), Weather Underground, AWEKAS (Automatisches WEtterKArten System) a Wedaal. V tuzemsku jsme spojeni s in-počasí, které například nabízí teplotní a vlhkostní mapu pro ČR, která vychází z aktuálně naměřených dat. Dále spolupracujeme např. s meteo.amut.net , nebo e-počasí.cz.
Semo-tamo se naší stanici podařilo posloužit atypickým způsobem a to např. pro potřebu posuzování vhodnosti druhů světlíků v různých klimatických podmínkách, využívání našeho pozorování při vývoji nových stavebních materiálů při ČVUT, anebo jako vstupní data při diplomové práci, která se zabývala chlazením data-center.
Na závěr pár informací, jak můžete informace z naší stanice čerpat. Nemusíte vlastní pouze PC, ale jde to i s mobilem. Aktuálně poskytujeme podporu pro Windows Mobile, Android a mobilní verzi webu pro Apple iOS. Pokud preferujete různá rozšíření pro vaše oblíbená PC prostředí, tak mohou posloužit rozšíření pro Chrome, Firefox, novější Windows anebo MacOS X.
Ale abychom jen nechválili - pár nedostatků nám stále zůstává nevyřešených. Především je to snaha o vytvoření „líbivějšího“ webu a problematické sledování UV záření díky rušivému okolnímu prostředí na střeše bloku 4. Pokud by někoho problematika v jakémkoli směru výše uvedených nedořešeností zajímala, tak se na nás neváhejte obrátit! Rádi uvítáme pomocnou ruku.
Pokud našemu pozorování chcete vyjádřit podporu anebo máte na jazyku jakoukoli otázku či komentář, nebojte se využít mail weather@sh.cvut.cz anebo sociálních sítí (Facebook, twitter).
Za realizační tým Lukáš »Firestone« Kužel
V poslední době mělo celé AVC skutečně napilno. Již pravidelnou akcí, které jsme se i letos zúčastnili byl InstallFest na Strahově, který jsme streamovali do světa a zárověň zaznamenávali. Na stejném místě jen o pár dní dříve, tj. ve Školícím centru na Strahově, jsme se dozvěděli, jak je to s krví i s jejím dárcovstvím. A to díky přednášce v rámci Studentské krve, kterou jsme natáčeli. Naše kamery se účastnili také Hokejové bitvy. Veletrh pracovních příležitostí iKariéra byl dalším místem, kde jste nás mohli potkat – stream ze dvou přednáškových místností a záznam dění.
Plesová sezona je v plném proudu a proto jste nás mohli potkat nebo potkáte na společenských akcích, jakými jsou ples FBMI na Kladně a ples SU na Masarykově koleji.
O Týdnu neklidu na vysokých školách jste určitě všichni slyšeli. Velkou výzvou pro nás byl Studentský protestní pochod. Díky velkému nadšení mnoha lidí se nám podařilo zorganizovat štáb tvořený čtyřmi kameramany, moderátorkou a doprovodem
pěti dalších lidí, prakticky bodyguardů, kteří nejen nosili brašny od techniky, ale také se starali o to, aby kameramani nikam nespadli, o nic se nepřerazili a vůbec dělali vše pro to, aby se dobře natáčelo. Velká část týmu byla tvořena lidmy z IAESTE a
tímto jim děkujeme. Po sestříhání záznamu posledním členem týmu bylo video zveřejněno na youtube a odkaz na něj byl zveřejněn i na oficiálních stránkách ČVUT. Pro ty, kteří naši reportáž z místa ještě neviděli zde máme také odkaz http://www.youtube.com/watch?v=iCgCPO7YzYc .
K protestům se váže i rozhovor s panem profesorem Konvalinkou, předsedou Akademického senátu ČVUT http://www.youtube.com/watch?v=aCjFVscnSTE .
Určitě jsme ve výčtu na něco zapomněli, bylo to náročné. Pokud by někoho z Vás zaujalo, co jsme dělali a chtěl se přidat, pak neváhejte psát na nabor@avc-cvut.cz. Nemusíte nic umět, stačí mít chuť a všechno Vás naučíme. Jak práci s kamerou, střih
videa, tak i práci zvukaře jak na živých akcích, tak ve studiu.
Více informací na webu http://avc.siliconhill.cz nebo na fcb http://www.facebook.com/AVC.Audio . Nebojte se a napište na nabor@avc-cvut.cz nebo info@avc-cvut.cz.
Vaše AVC
S prvním semestrem je na FJFI spojena Bažantrikulace alias uvedení prváků na jaderce do stavu jaderňáckého. Této akce se účastnilo přes 400 lidí a my, abychom se náhodou nenudili, jsme akci zajistili po technické stránce, aby divadlo, živá kapela i nějaký ten proslov, všechno dopadlo, jak mělo.
Protože máme rádi hudbu (překvapivě), tak jsme se rozhodli uspořádat koncert na desítce, kde
nám zahráli Corsaires a The Shackles. Děkujem všem za účast a těšíme se
na shledanou na dalších námi pořádaných akcích.
Pro nás a naše nováčky pořádáme nyní nově začátečnické kurzy
audiotechniky.
Kdo chce, může se přijít podívat, aktivních členů není nikdy dost..
Kde nás najdete? Pravidelně od 20:00 každé úterý v suterénu bloku 8, na
webu http://avc.siliconhill.cz, na fcb https://www.facebook.com/AVC.Audio a nebo pište mailem na
audio@avc-cvut.cz .
Byli jste někdy v galerii Mánes? My už ano – a rovnou jsme si zkusili
zvučení gospelu, módní přehlídky, kapely Akustik Martina Písaříka, křest knížky, který moderoval Tomáš Hanák…
Bylo to náročné, ale zvládli jsme to! A ještě jsme k tomu zvládli víc akcí zároveň – třeba zvuk na Akci prvák na Strahově. Užili jsme si u toho jak nervy, zda se nám vše vydaří, tak spoustu zábavy, když se věci dařili tak, jak měly
Ani na studiovou práci jsme nezapomněli a tak již brzy budou nové
písničky pro potěchu Vaší duše i Vašeho sluchu na našem webu.
Pokud by Vás lákala práce s hudbou a zvukem či byste si chtěli motat
okolo zajímavých akcí, stačí se za námi stavit pravidelně v úterý večer (po 20:00) ve studiu v suterénu bloku 8 nebo napsat na info@avc-cvut.cz.
A pokud Vás baví video, tak napište taky Studio pro zpracování videa je k dispozici najde na druhém patře bloku 1 a stavit se tam můžete
ve stejný čas:)
Fitcentrum Silicon Hill aktuálně provádí nábor nových masérů a masérek. Od příštího semestru (zima 2011) chceme ve Fitcentru Silicon hill opět nabízet služby masérů. Protože členové původního týmu téměř všichni dostudovali nebo již nemají dále zájem se této činnosti věnovat, budeme sestavovat nový tým masérů. Příležitost stát se naším masérem a věnovat se tomuto ušlechtilému povolání máš teď právě i Ty.
Jedinou podmínkou je mít příslušný certifikát a základní praxi v oboru. Pokud nejsi vyškoleným masérem tak ti můžeme výhodně zajistit rekvalifikační kurs, pokud už jsi kurz absolvoval(a), je to o to jednodušší!
Pokud máš zájem se o tuto práci ucházet, piš na mail: masaze@lists.sh.cvut.cz
Tomáš Čižinský,
Vedoucí fitcentra
Copyright © 1996-2024 Silicon Hill. Všechna práva vyhrazena.