Po šesti letech snažení byla 28.03.2013 slavnostně otevřena strahovská Mučírna. Všimněte si prosím velkého „M“, které značí, že po nocích hlučící sousedy zde na skřipec nenatáhnete.
Tento zvláštní komplex je situován ve sklepních prostorách na bloku 9. Ve třech místnostech zde sídlí studentské projekty Bastlírna, Výtvarný kroužek a RepRap 3D tiskárna. Dále je zde i toaleta. „Při meditaci na našem záchodě můžete zaslechnout relaxační zvuky z WC o patro výše,“ sdělil nám Jan Pospíšil, alias Fosfor, mimo jiné i správce Bastlírny.
Ke slavnostnímu přestřižení pásky u vchodu do Mučírny vedla předlouhá šest let trvající anabáze, která je vyčerpávajícím způsobem popsána na fosforových stránkách. Pokud je pro vás článek příliš dlouhý, dovolím si krátké dvouodstavcové shrnutí této pohádky s dobrým koncem:
Po objevení místnosti v roce 2007 bylo rozhodnuto, že po rekonstrukci bude sloužit strahovskému lidu. „Na začátku to byl sklad přecházející pozvolna do skládky. Byl tam bordel, který se pomalu přesouval od dveří, kde ho zpracovávaly krysy, a pak odtékal vzadu toaletou. Zdaleka jsme netušili, co nás čeká, protože jsme byli zvyklí na rekonstrukce bytů a rodinných domů, které probíhají v pořádku a rychle,“ řekl Fosfor, který se na rekonstrukci velkou měrou sám podílel.
Po vyklizení celého ekosystému volně rostoucích rostlin, krys a všemožného harampádí následoval rok modlení a domlouvání se SÚZem na dalším postupu. V roce 2010 proběhla sanace, desinfekce, přibylo umyvadlo, ubyla sprcha a byla opravena toaleta. „Přitom ten záchod vzadu byla ta perla, o kterou jsme přišli. Nyní to tak nemůžeme ukazovat turistům za poplatek, jak to vypadalo tenkrát,“ sdělil Fosfor. Do roku 2012 byla také vyměněna elektroinstalace, udělána podlaha, která byla následně znovu rekonstruována, a nakonec přiveden internet. Původně bylo slavnostní otevření plánováno již na říjen 2012, ale z mučírny se stala na krátkou dobu krápníková jeskyně. Na tentokrát neděravou podlahu kapala voda tak rychle, že se nestačila vsáknout. Pokud by tyto prostory měly sloužit speleologickému kroužku, tak by to možná bylo v pořádku, ale těm určena naneštěstí nebyla. Údržbáři ani po několika týdnech sondování netušili odkud voda teče a stav místnosti se tak pomalu vracel časem nazpět. Pomohli tomu jistě i řemeslníci, kterým moc nevadilo, že místnost opouští v mnohem horším stavu než ve kterém do ní přišli. Následoval tedy další, naštěstí již poslední, velký úklid.
Při slavnostním otevření, na které dorazil i Jaromír Příhoda, ředitel SÚZ, bylo po přestřižení pásky a přípitku připraveno občerstvení pro všechny zúčastněné a komentovaná prohlídka prostor. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tomto projektu jakýmkoli způsobem podíleli a to především členům projektů, které tady teď sídlí. Určitě také blokovým funkcionářům počínaje Krakenem, konče Sukem (Jaroslav Haken a Michal Souček, pozn. redakce). Samozřejmě nesmíme zapomenout poděkovat i SÚZu, který nám prostory poskytl a v průběhu celé této dlouhé pohádky zajišťoval většinu provedených rekonstrukcí,” uvedl na závěr Fosfor. Ten, jako poděkování za dotáhnutí celé rekonstrukce až do zdárného konce dostal od Martiny Jarolímkové a Adama Hořčici, vedoucích výtvarného kroužku a bastlířů, dort, na kterém si všichni zúčastnění bez mučení pochutnali.Nyní je tedy již toto místo aktivně využíváno strahovskými projekty. Ti zde tak mají útulné zázemí, ve kterém najdou vše potřebné pro svoje aktivity.
Copyright © 1996-2024 Silicon Hill. Všechna práva vyhrazena.